Sasszem - természeti és épített környezeti nyomozó iroda, avagy: kincsvadászok a világörökség nyomában

Közzétéve2014-04-26 18:25:36
ÖtletgazdaValastyánné Rábl Stefánia,
2012 júniusában 4 napos projekthét keretében dolgoztak a felsős gyerekek. A projektekre önként jelentkeztek az 5-8. osztályos diákok vegyesen. 6-7 projektből választhattak. Az én témám a magyarországi Világörökség-helyszínek voltak, kerettörténetbe foglalva.
A történet szerint egy ausztrál ügyvéd, Fraser Munro, kereste fel Sasszem nyomozó irodánkat e-mailban. Egy 56-os magyar barátja, Kenéz Mihály, elhunyt, és nagyon különös végrendeletet hagyott hátra. Az örökös az unoka, Kenéz Péter, aki egy hónapot kapott egy bizonyos magyarországi kincs megtalálására. Válaszoltunk az ügyvédnek, hogy vállaljuk a nyomozást. Kiszámolták a gyerekek, hány óra lehet Sydneyben, amikor nálunk délelőtt van. Csapatokat alakítottunk, 7-8. osztályos diákok voltak a "főnyomozók", ők választhattak munkatársakat. Jött is hamar a válasz az ügyvéd úrtól e-mailben. (Yahoo.co.au címet regisztráltunk előre, és egy gmail címet a nyomozó irodának.) A "titkosírással" készült végrendeletet küldte, ezt kellett megfejteni. Rá kellett jönniük a gyerekeknek, hogy rovásírással van írva, jobbról balra kell olvasni. A levél a Világörökség helyszíneiről szólt, Kenéz úr életútjával összekapcsolva, beleszőve néhány nevezetes személy nevét, akik egy-egy helyszínhez kapcsolhatók. Arra is rá kellett jönniük a csapatoknak, hogy ezek a magyarországi Világörökség helyszínei. A gyerekek, "nyomozók" feladata volt, hogy az interneten minél több információt szerezzenek az egyes helyszínekről és Wordben, vagy PPT-ben prezentálják. 8 csapatunk dolgozott a feladaton. Az elkészült anyagokat e-mailban küldték az "ügyvédnek", aki csak az igényesen elkészített anyagot fogadta el. Cserébe rovásírásos betűket küldött, amiből a keresett kincs helyét kellett megkapni. Nagy verseny alakult ki a csapatok között, ki jön rá leghamarabb a megoldásra. A második napon eljátszottuk, hogy GLS gyorspostával érkezett címünkre egy csomag, melyben a világörökségi helyszínekről szóló prospektusok és borítékokban szétvágott képek voltak. Ezeket össze kellett állítaniuk a gyerekeknek és megnevezni, melyik helyszínhez tartozik a kép. A prospektusokat a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal Világörökség Titkárságától kaptuk ajándékba, de a gyerekek úgy tudták, Ausztráliából érkezett. Számolgatták, egy nap alatt hogy érkezhetett meg a csomag? 4. nap végére minden csapat megszerezte az összes betűt. A betűket "lefordítva" a megfejtés: "Fiam, a kincs Magyarország!" mondat volt. Közben egész héten, mellékesen, azt nyomozták az iskolában, ki az ügyvéd, aki válaszol nekik. Mi, tanárok természetesen nem tudtunk semmit. A lányom volt a beépített ember. 4. nap délben bejött az iskolába, a portás néni bejelentette, hogy itt az ügyvéd úr unokahúga. Nagy volt a meglepetés! Ő értékelte a gyerekek munkáját és kiosztotta az elismerő okleveleket a jól végzett munkáért.
A projekthez kapcsolódóan felutaztunk Budapestre a projekt előtti szombaton, és hét közben egy délutánt Pannonhalmán töltöttünk. Így négy világörökségi helyszínen járhattak a gyerekek. A további részletekért és letölthető anyagokért kérjük lépjen be