Úton az innováció felé: Főbb tanulságok az EAIE 2024-ről

2024.11.05.

Nemzetköziesítés | Felsőoktatás

A 34. European Association for International Education konferencia Európa vezető nemzetközi felsőoktatási eseménye. A Tempus Közalapítvány öt magyarországi egyetemmel büszkén képviselte a teljes magyar felsőoktatást ezen a kiemelt rendezvényen.

Az EAIE páratlan lehetőségeket kínált a világ minden tájáról érkező oktatási szakemberek számára a kapcsolatépítésre és az együttműködésre.

European Association for International Education (EAIE) több mint három évtizede a nemzetközi oktatás fejlesztésének és a felsőoktatási intézmények közötti együttműködés előmozdításának élvonalában áll. Az évente megrendezett EAIE konferencia interaktív platformot kínál a hálózatépítésre, tudásmegosztásra és szakmai fejlődésre.

Az idei rendezvény rekordot döntött, mivel több mint 7300 szakember vett részt az eseményen több mint 100 országból. 

Az EAIE 2024 konferencia „En Route!” jelmondata a nemzetközi oktatási közösség közös útját szimbolizálta, amely egy innovatív jövő felé vezet. Az esemény a fenntarthatóság, digitális fejlődés és nemzetköziesedés témáira összpontosítva arra buzdította a résztvevő szakembereket, hogy tegyenek aktív lépéseket a jövő oktatásának megvalósítása érdekében.

A Tempus Közalapítvány hosszú évek óta rendszeres kiállítóként vesz részt az EAIE konferencián, és mutatja be Magyarország sokrétű felsőoktatási lehetőségeit. A Study in Hungary standján a nemzetközi közönség látogatói lehetőséget kaptak arra, hogy többet megtudjanak Magyarország oktatási kínálatáról, képzéseiről és ösztöndíjprogramjairól.

A felsőoktatási intézményi képviselők legfontosabb feladata a partnerintézmények képviselőivel való személyes tárgyalások lebonyolítása volt. Az előre megbeszélt találkozók mellett új érdeklődőkkel egyeztetettek a standon, valamint a fogadásokon, szekciókon is építették szakmai kapcsolataikat.

Fókuszban a Széchenyi István Egyetem

Az EAIE kiállításon a Széchenyi István Egyetem bemutatta elkötelezettségét a nemzetköziesedés iránt, és kapcsolatokat épített más oktatási szakemberekkel és leendő partnerekkel. 14 000 fős hallgatói létszámával – melyből 1 000 nemzetközi diák 79 országból –, az egyetem STEM orientált képzéseket kínál kilenc karon és négy doktori iskolában, 53 angol nyelvű programmal, melyek közül öt kettős képzés.

Kerpics Kinga, a Széchenyi István Egyetem Nemzetközi Programok és Alumni Központ, Mobilitási és Ösztöndíj Osztály nemzetközi koordinátora hangsúlyozta:

„Kiemelt figyelmet szenteltünk a személyes találkozásoknak, mivel ezek kulcsfontosságúak kapcsolataink elmélyítésében. A rendezvény során nagy hangsúlyt fektettünk a bevált gyakorlatok és tapasztalatok megosztására is, amelyek előmozdíthatják egyetemünk fejlődését, illetve nemzetközi pozíciójának további erősítését.”

Az EAIE-n a Széchenyi István Egyetem bemutatta innovatív felsőoktatási programjait és hatékony tárgyalásokat folytatott a hallgatói mobilitási programokról és közös kutatási lehetőségekről. Kerpics Kinga hangsúlyozta, hogy a személyes tárgyalások nemcsak a meglévő kapcsolatok megerősítését szolgálják, hanem a Pannónia Ösztöndíjprogram révén a hálózat bővítését is elősegítik, ezzel növelve az egyetem hálózatépítési hatékonyságát.

Szegedi Tudományegyetem: Az EAIE veteránja

A Szegedi Tudományegyetem 2014 óta, immáron tíz éve elkötelezett résztvevője az EAIE kiállításnak. Az egyetem 12 képzési karával és több mint 80, idegen nyelven hirdetett képzésével Magyarország és Közép-Európa tudás-és innovációs központjává vált, és az EAIE-n való részvételével remek lehetőséget kapott, hogy globális közönség előtt mutassa be egyetemi profilját.

Zilahi Tibor, az egyetem ERASMUS+ intézményi programkoordinátora elmondta:

„A Szegedi Tudományegyetem számára kulcsfontosságú a nemzetköziesítési folyamatban való minél eredményesebb részvétel, beleértve ebbe az európai oktatási és kutatási együttműködéseket, valamint a különböző nemzetközi mobilitási programok minél sikeresebb megvalósítását.”

Az egyetem a nemzetközi kapcsolatok erősítésére és a nemzetközi hallgatók vonzására összpontosítva elengedhetetlennek tartotta az intézmény megjelenését az EAIE kiállításon, mivel a konferencia kulcsfontosságú platformot kínált a fenti célok megvalósításához. A jelenlévő intézményi koordinátorok szerint a 2024-es EAIE Konferencia jól szervezett volt és jelentős érdeklődést generált.

Hogyan tovább?

A kiállítást követően több fontos feladat vár még az intézményekre annak érdekében, hogy az egyeztetések eredményei hatékonyan hasznosuljanak. A partneri utókövetés, az intézményi tudásátadás, az operatív adminisztrációs feladatok, valamint a kiállítás tapasztalatainak és tudásanyagának beépítése az egyetem nemzetközi stratégiájába kulcsfontosságú ahhoz, hogy a megkezdett együttműködések tovább éljenek. A tapasztalatok azonban azt igazolják, a befektetett munka megéri, számos fontos nemzetközi oktatási együttműködés indult el idén is a Study in Hungary standján.

A következő EAIE konferenciára 2025. szeptember 9-12. között kerül sor a svédországi Göteborgban. Már most izgatottan várjuk, hogy találkozzunk jelenlegi és jövőbeli partnereinkkel ezen a jelentős eseményen.

A Study in Hungary delegáció résztvevő intézményei:

Utolsó módosítás: 2024.11.27.