Előzetes tájékozódás
Mielőtt nekivágsz a nagy kalandnak, jó, ha előre tájékozódsz, mire számíthatsz a fogadó helyeden. Ezért olvasgass élménybeszámolókat, blogokat, és látogass el az egyetemed nemzetközi irodája által szervezett mobilitási napokra.
Összegyűjtöttünk neked rengeteg érdekes hallgatói beszámolót, de a saját egyetemed honlapján is nagy valószínűséggel találsz az előző évekből élménybeszámolókat.
Informálódj a célországod aktuális járványhelyzetéről!
A mostani bizonytalan időkben még nagyobb körültekintést igényel egy-egy utazás szervezése. Ez fokozottan igaz a külföldi szemeszterre vagy szakmai gyakorlatra való felkészülésre. Ne felejts el alaposan tájékozódni a kiválasztott célországod és fogadóegyetemed járványügyi intézkedéseivel kapcsolatban! Nézz utána, indul-e offline képzés az adott egyetemen a külföldi hallgatók számára, illetve milyen szabályok vonatkoznak rád a kiválasztott országba való belépéskor! Ebben több honlap is a segítségedre lesz:
- Kövesd figyelemmel az Erasmus+ Covid-19 Mobility Status felületen, hogy milyen feltételekkel utazhatsz az egyes európai egyetemekre a járványhelyzet tükrében!
- Tájékozódj a Re-Open EU weboldal segítségével, hogy naprakész információhoz juthatss az EU országaiba történő utazásról és arról, hogy mire kell odafigyelni a tervezés és szervezés során!
- A Konzuli Szolgálat honlapján is elérhetőek az utazáshoz hasznos információk a különböző országok aktuális járványhelyzetével kapcsolatban.
Ezeken kívül érdemes a következő helyekről tájékozódni:
- Korábbi ösztöndíjasaitól sok praktikus információhoz juthatsz. Az egyetemed nemzetközi koordinátora össze tud titeket kötni.
- Az egyetemeden tanuló külföldi hallgatóktól, akik abból az országból származnak, ahol a külföldi féléved töltöd. Velük szintén a Nemzetközi Iroda tud összekötni, valamint a Hallgatói Önkormányzat, esetleg az egyetemeden megtalálható más, külföldi hallgatókkal foglalkozó szervezet, például az ESN vagy az AIESEC.
- A kinti intézmény honlapjáról is érdekes információkat lehet megtudni (például: orientációs nap/hét programjai, tanításon kívüli programok),
- A közösségi oldalakon található csoportokban is találhatóak hasznos információk.
További Tippek:
- Alkalmazkodj a helyi szokásokhoz, például öltözködj úgy, ahogy a helyiek, mert ez megkönnyíti a beilleszkedést;
- Ha olyan helyre utazol, ahol előfordulhatnak áramszünetek, készülj föl erre, és vigyél magaddal zsebtöltőt a telefonodhoz!
Miért fontos előre tájékozódni?
- Az esetleges kulturális különbségek megismerése miatt, amivel sok kellemetlen/kínos szituáció elkerülhető,
- Megtudhatod, mire számíthatsz az adott országban (éghajlat, ételek, nemzeti ünnepek, közlekedés stb.),
- Megismerheted, hogy hova, vagy kihez tudsz fordulni segítségért (nagykövetség, koordinátor, mentor stb).
További weboldalak:
Ha már kint vagy, jó, ha tudod, hol találod a magyar konzulátust. Mivel a magyar állampolgárok érdekeinek külföldön történő védelmét a konzuli szolgálat látja el, legyen meg a számuk a telefonodban arra az esetre, ha bajba keverednél.
IDE KATTINTVA tudod megkeresni az elérhetőségüket
Szerző: Siklósi Enikő
Utolsó módosítás: 2020.10.13.