Különleges Erasmus+ program Dániában: húsipari gyakorlati képzésben működtek együtt magyar agrárszakképző intézmények

Partner hír | 2023.10.25.

Hír | Szakképzés

Három iskola 14 tanulója, kísérőik támogatásával háromhetes gourmet hentes képzésben vettek részt a Danmarks Slagteriskole ZBC szakképző intézményben, Dániában.

A Közép-magyarországi ASzC Bercsényi Miklós Élelmiszeripari-Környezetvédelmi Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium majdnem 20 éves együttműködést ápol a dániai partnerrel, akikkel a COVID járvány után sikerült kialakítani egy hiánypótló háromhetes képzést, ahol a tanulók rengeteget tanultak a gasztronómiáról, higiéniáról, különleges módszereket ismerhettek meg és készítettek hagyományos dán termékeket is, amit vélhetően itthon is tudnak majd kamatoztatni.

A méltán híres dán húsipar egyik különlegessége, hogy a bolti termékek már sokkal inkább konyhakészek, mint itthon, a felgyorsult világhoz gyorsan alkalmazkodott az ipar is, így olyan húsok kerülnek a hentesboltok pultjaiba, amikkel már sokszor valóban csak annyi a teendője a vásárlónak, hogy beteszi a sütőbe és megsüti.

Az Erasmus+ programhoz ezúttal a Kisalföldi ASzC Szent István Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Technikum és a Déli ASzC Csapó Dániel Mezőgazdasági Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium is csatlakoztak. A program így a magyar húsipari szakképző iskolák közötti együttműködéshez is jelentősen hozzájárult.


A diákok nagy része szeretne saját vállalkozást, így számos ötletet gyűjthettek annak érdekében, hogy minél jövedelmezőbb és sikeresebb boltot nyithassanak a jövőben, Magyarországon.

Inklúzió és digitális készségek

A programban hallássérült diákok is részt vettek, akiknek a tanáraik segítettek abban, hogy a nyelvi akadályok ellenére a program teljes értékű legyen és mivel a csapat sok tagja érdeklődött a jelnyelv iránt, alapvető kifejezéseket is tanulhattak tőlük diáktársaik.

Mivel a diákok digitális készségeinek fejlesztése is a három hét egyik célja volt, a csoport a dán iskola által létrehozott moodle felületet használt, ahol házi feladatokat és beadandókat kellett a gyakorlati napok után elvégezni, ezzel is elmélyítve a tanultakat. A kezdeti nehézségek ellenére minden diák nagyszerűen helyt állt, így a program értékelését is ezen a felületen végezték el.

Szabadidős programokban sem volt hiány

A csapat felfedezte Roskilde és Koppenhága látnivalóit is, így meglátogatták a dán királyok temetkezési helyéül szolgáló Roskilde Katedrálist, a királynő palotáját, csónakáztak a fővárosban, jártak autó kiállításon, strandon, és sok más érdekesség mellett a 180 éves Tivoli vidámparkban is eltöltöttek egy délutánt.

„Amiatt, hogy a 3 iskola különböző Erasmus+ projekt keretében valósította meg ugyanazt a képzési programot, a partner számára egy kicsivel több adminisztrációval járt, de szerencsére ezek összehangolását intézményünk segítette. Mivel sejtettük, hogy akadhatnak nehézségek abból, hogy a diákok nem ismerik egymást, a kiutazás előtt csapatépítő programot szerveztünk, ahol mind a 14 fiatal részt vett, játszottunk, megismertük egymást és a nap végén közösen kialakítottuk a csoport szabályrendszerét. Már számos alkalommal bebizonyosodott, hogy a megfelelő felkészítés mekkora hatással van a mobilitás sikerességére és most sem lett ez másképp. A diákok között hamar kialakultak barátságok és folyamatosan segítették egymást szakmailag is.” – mondta el Tóth Judit Emma, nemzetközi koordinátor, kísérőtanár.

Utolsó módosítás: 2023.10.26.