Szükség van az egyetemi polgárok világlátottságára
2024.11.29.
Ösztöndíj | Felsőoktatás
A külföldi tapasztalatszerzés egyedi lehetőséget nyújt az állatorvoslás gyakorlati szakmájának elsajátítására - Pannónia Ösztöndíjprogram az Állatorvostudományi Egyetemen. Interjú Prof. Dr. Bartha Tibor nemzetközi kapcsolatokért felelős rektori főtanácsadóval.
Az Állatorvostudományi Egyetemet Európa legjobb állatorvosképző egyetemei között tartják számon. Mit jelent ez az Egyetem számára?
Nagyon büszkék vagyunk rá és szeretnénk megőrizni előkelő helyünket a nemzetközi térben. Az Állatorvostudományi Egyetem globális népszerűségének oka a kiemelkedő tudományos tevékenysége, épp ezért választanak minket a külföldi egyetemek is partnernek. Ez hallgatóink számára is imponáló, így hallgatóink csaknem kétharmada külföldi. Mindemellett egyetemünk az EAEVE (European Association of Establishments for Veterinary Education) európai szakterületi akkreditációs bizottságban is kiemelkedő tisztséget tölt be, ami szintén emeli presztízsünket.
Mit jelent az Egyetem számára a Pannónia Ösztöndíjprogram?
Az egyetem nemzetközi elismertségéhez tudományos és oktatói tevékenységünk mellett szükség van az egyetemi polgárok világlátottságára, külföldön látott és hazahozott jópéldák, gyakorlatok megismerésére és adaptálására. |
Az ösztöndíj-program remek lehetőséget biztosít továbbá a már meglévő nemzetközi partnereinkkel való szorosabb kapcsolattartásra és új partnerkapcsolatok kialakítására. Nem utolsó sorban kiváló lehetőség oktatóink, hallgatóink számára, hogy nemzetközi tapasztalatot szerezzenek akár Európán kívül is.
Hogyan népszerűsítik a nemzetközi mobilitást és a Pannónia Ösztöndíjprogramot?
Prof. Dr. Bartha Tibor, Nemzetközi kapcsolatokért felelős rektori főtanácsadó, Állatorvostudományi Egyetem |
Az első éves hallgatókat a beiratkozás környékén, már a gólyatáborban értesítjük a lehetőségekről, de tartunk információs napokat és direkt e-mailes megkeresés keretében is tájékoztatjuk a magyar vagy nemzetközi hallgatóinknak, oktatóinkat. Természetesen a program részleteit az egyetem honlapján és közösségi felületein is elérhetővé tettük és koordinátoraink akár személyesen is rendelkezésre állnak a kérdések megválaszolásában. Fontosnak tartjuk az írásos összefoglalók megosztását is a sikeres mobilitásokról, de tudjuk, hogy:
a legerősebb marketing elem a hallgatók egymás közötti élménybeszámolója. A kortársak véleménye verhetetlen a program jóhírének terjesztésében. |
Hogyan ösztönzik a hallgatókat a Pannónia Ösztöndíjprogramban való részvételre?
Az állatorvoslás gyakorlati szakma, hallgatóinknak sok gyakorlati készséget kell megszerezniük az 5 és fél év alatt míg kiérdemlik az állatorvosi diplomát. Ezeket a nehéz elsajátítani. Hallgatóink tudják, de a figyelmüket is felhívjuk rá, hogy a külföldi tapasztalatszerzés egyedi lehetőséget nyújt erre. Curriculumban a kötelező szakmai gyakorlat külföldi teljesítésének lehetősége két helyen is megjelenik: először a negyedik. év végén a négyhetes klinikai gyakorlatot, majd a tizedik szemeszter sikeres teljesítése után a gyakorlati félévük nagy részét is teljesíthetik nemzetközi mobilitás igénybevételével. Ezekkel a lehetőségekkel rendszeresen élnek a magyar és angol képzésen részt vevő hallgatóink egyaránt.
Hova utaztak az első Pannónia ösztöndíjasok? Vannak preferált egyetemek a hallgatók körében?
A Pannónia Ösztöndíjprogram révén elsőként a kiváló a Genti Egyetemre, Belgiumba utaztak. |
Több európai partneregyetemmel erős és aktív kapcsolatot tart fenn az Állatorvostudományi Egyetem. Az Utrechti Egyetem, valamint a régióban található partneregyetemeink, mint a Ljubljanai, Hannoveri és Bécsi Állatorvosi Egyetem, valamint a Zágrábi Egyetem Állatorvosi Kara szakmailag nagyon színvonalas lehetőséget nyújt hallgatóink számára. Ezek mindig népszerű úti célok. Kiváló földrajzi elhelyezkedése miatt hallgatók körében kedvelt még a Lisszaboni Egyetem, mellyel szintén baráti kapcsolatot ápolunk. A Pannónia Ösztöndíjprogram megjelenésével azonban egyre népszerűbbek az Európán kívüli desztinációk, mint Ausztrália és az USA.
Van olyan sikertörténet hallgatói/oktatói mobilitás terén, amit kiemelnének?
Az amerikai kapcsolatok újjáélesztése egy olyan extra lehetőség hallgatóink számára, melyet nagyon sikeresen aknázott ki az egyik doktorandusz hallgatónk, aki a Pannónia segítségével egy nemzetközi kutatásban vesz részt a Yale Egyetemen. |
A régi partnerségi kapcsolatok működnek vagy keresnek új utakat, bővítik a portfóliót?
A program indulásakor főleg a meglévő szakmai partnereinkre koncentráltunk, de oktató/hallgatói kapcsolatoknak köszönhetően újabb Európán kívüli együttműködéseket is kialakítunk. Egyszerre célunk tehát a meglévő kapcsolati-hálónkat bővíteni és a meglévő jó partnerkapcsolatokat őrizni.
Van olyan sikertörténet, amit kiemelnének a partnerségek terén?
A Pannónia Ösztöndíjprogram elindulásakor a bécsi partneregyetemünk volt az első, aláírta az együttműködési megállapodást. Ez a tanúbizonysága a hosszú és szilárd szakmai kapcsolatunknak. Nagy örömünkre sokan követték őket.
Az Önök megítélése szerint melyek az egyetem legfontosabb eredményei a nemzetközi kapcsolati háló megtartása és kiterjesztése tekintetében?
Az új kutatói mobilitások kialakítására vagyunk a legbüszkébbek. Az USA-ban 3 egyetemmel (University of Davis, University of Yale, Purdue University) eddig 4 mobilitás - 3 kutatói, 1 hallgatói-, Kínában 1 egyetemmel (College of Life Sciences, Hebei University / Jun-Xia Zhang) 2 mobilitás jött létre, illetve egy új oktatói mobilitás Kubában (Center for Genetic Engeneerig and Biotechnology (CIGB) of Havanna) valamint hallgatói szakmai gyakorlatok tekintetében 2 ausztráliai, 1 új-zélandi és 1 Egyesült Arab Emírségek béli kapcsolat alakult ki.
Milyen tervei vannak az egyetemnek a jövőre nézve a nemzetköziesítést tekintve?
Egyetemünk hosszú távú stratégiai célja, hogy nem csak részese, de aktív alakítója legyen a nemzetközi tudományos vérkeringésnek. Ezzel összhangban célunk, hogy a nemzetközi térben fellelhető jó gyakorlatokat elsajátítsuk. Ez pedig csak úgy jöhet létre, ha oktatóinkat, munkatársainkat külföldi egyetemekre küldjük tapasztalatcserére, valamint ha külföldi oktatókat vonzzunk be. Ehhez elengedhetetlenek többek közt a jól működő, az egyetem polgárai számára könnyen elérhető nemzetközi mobilitási programok, hiszen tudjuk, hogy értékes nemzetközi kapcsolatok és új, gyümölcsöző partnerségek kialakítása lehetséges oktatóink nemzetközi mobilitásain keresztül is. |
Fotók: Állatorvostudományi Egyetem
Tudjon meg többet a Pannónia Ösztöndíjprogram nyújtotta lehetőségekről!
Utolsó módosítás: 2024.11.29.