Hogy készül az első Europass önéletrajz?
2016.02.24.
Europass |
Mi az, amit egy pályakezdő szeretne megmutatni magáról frappánsan, röviden, de mindenekelőtt összeszedetten? A lényeg önéletrajzírásnál szó szerint a lényeg: a kérdés pedig az, hogy a (remélhetőleg) tengernyi jó eredmény és tapasztalat közül mit soroljunk fel az első önéletrajzunkban. Az Europass segít a fenti kritériumoknak való megfelelésben, ráadásul kortalan: készítője lehet az önéletrajzok terén „elsőbálozó” fiatal vagy a munka világába visszatérő munkavállaló, mindenkinek nagy segítséget nyújt.
Az EU-nak köszönhetően már minden tagállamban lehetőségünk van munkát vállalni. Ez egyben azt is jeleneti, hogy a hivatalos okmányok mellett nem árt már indulás előtt elkészíteni az önéletrajzot, hogy külföldön magabiztosan mutathassuk meg, mire vagyunk képesek. A gond csak az, hogy az egyes országokban gyakran más-más formátumú és tartalmi jegyekkel rendelkező önéletrajzot részesítenek előnyben. Teljesen eltérő lehet például egy magyar és egy brit munkahely elvárása, amivel egy huszonéves fiatal még nem feltétlenül van tisztában. Az ilyen eltérések kiküszöbölésére alkalmas az EU által 2005-ben bevezetett Europass portfólió.
A fiatalok az önéletrajzzal először – ideális körülmények között – a középiskolai nyelvtanórán találkoznak, amikor sajnos nem mindig jut elég idő a műfaj minden sajátosságának megismerésére, a gyakorlásról és szerkesztésről nem is beszélve. Az sem biztos, hogy minden tanár ugyanazokat a módszereket, tanácsokat adja át a diákoknak. Egyetemistaként találkoztam azzal a jelenséggel, hogy egy íráskészség órán a hallgatók többsége nem tudta, mi a különbség az amerikai és a magyar típusú önéletrajz között annak ellenére, hogy bevallottan tanultak róluk korábban. Az első önéletrajzírói szárnypróbálgatások tehát a gyakorlat és kellő ismeretek hiánya miatt nehézzé válnak.Az első próbálkozások…
Ha már jó úton járunk…
Ha a nehézségekkel küzdő jelentkező rátalált az Europassra, azzal már nem kell foglalkoznia, milyen elemeket vegyen be az önéletrajzába. Az Europass mankóként funkcionál, hiszen a szerző előre megadott szempontok alapján jellemezheti önmagát. Így a külalak és a szempontok kialakítása már nem erőt próbáló feladat, jöhet a tartalom.
Az első nehézség, amivel sokan szembenézünk, a tömör és lényegre törő stílus megtalálása. A kezdő CV-író általában szeretné felsorolni az összes eredményt általános iskolától kezdve, amelyet valaha elért, de erre gyakran egyáltalán nincs szükség. Emellett hajlamosak lehetünk terjengős mondatok és bonyolult szerkezetek használatára. Az Europass segíti a szelekciós és fogalmazási folyamatot az egyes CV-részekhez kapcsolódó példaszövegekkel. A kitöltőfelület jelzi például, milyen szakszavakat érdemes használni, amikor képességeinket vagy szakmai tapasztalatainkat soroljuk fel, ráadásul a helyesírást is ellenőrzi, így a bizonytalan fogalmazóknak sem kell aggódniuk. A CV-szerkesztő íráskészségünket és szakszókincsünket is gyarapítja, így későbbi önéletrajzainkat már gördülékenyebben elkészíthetjük.
A tartalomhoz szorosan kapcsolódik önéletrajzunk hossza is. A kezdetekkor sokan az iskolai fogalmazások megszokott taktikáját alkalmazva próbálunk dolgozni, „túlírjuk” azt, ami egyszerűen is elmondható. Ezért hasznosabb követni az Europass formuláját; bár nincs terjedelmi korlát, afelületen pontosabban követhetjük, milyen hosszú a szövegünk, mint egy szövegszerkesztőben, amelyben általában tagolatlan munkát hozunk létre. Jó tudni, hogy 1-2 oldalas Europass CV-nél nem érdemes hosszabbat készíteni, mert azt nagy eséllyel el sem olvassák a munkáltatók.
Gyakran előfordul az is, hogy az önéletrajz helyett sokkal inkább a motivációs levél követelményeinek megfelelő dokumentumot hozunk létre. Konkrét tények és főbb erősségeink kiemelése helyett részletesen kitérünk például jövőbeli terveinkre, korai motivációinkra, annak ellenére, hogy egy CV-ben nem ezen van a hangsúly. Ezt az Europass kiküszöböli azzal, hogy nem ad helyet (vagy csak nagyon csekély mértékben) ezek kifejtésére.
És a végeredmény…
Az első Europass önéletrajzom összeállításakor úgy éreztem, sikerült az eredményeimet összeszedetten rendszereznem, pedig nem egyszerű az első CV összeállítása. Teljesen természetes viszont, hogy csak többszöri nekifutásra és némi tapasztalat megszerzése után lehet megalkotni a végső, tökéletes formát. Később egyre jobbak leszünk, hiszen ahány állás, annyi önéletrajzot kell készítenünk. Mert az alkotás a tudás anyja!
Horváth Dóra
További információ az Europass dokumentumokról:
Nemzeti Europass Központ
www.europass.hu
telefonon: 236-50-50
(hétköznap 9 - 13 óra között)
europass@tpf.hu
www.facebook.com/EuropassMagyarorszag
Utolsó módosítás: 2016.02.25.