A Tempus Közalapítvány megbízásából a Felsőoktatási Tanácsadás Egyesület (FETA) által készített kutatás célja a hazai felsőoktatási intézményekben tanuló nemzetközi hallgatók tanulmányi sikereinek, alkalmazkodásának és mentális, fizikai jóllétének feltárása.

Az átfogó kutatás fontos munkának tekinthető; bár korábbi kutatások is vizsgálták az érintett témákat, a nemzetközi hallgatók helyzetének ilyen sokoldalú és átfogó feltárása ezidáig nem történt meg. Korábbi kutatások a nemzetközi hallgatók Magyarországon tapasztalt akkulturációs stresszét, kulturális intelligenciáját és a társadalmi támogatás alkalmazkodásra gyakorolt hatását vizsgálták. Az újabb tanulmányok a COVID-19 világjárvány pszichológiai hatásaira, köztük a szorongásra, depresszióra és megküzdési stratégiákra fókuszáltak.

Az adatgyűjtés online kérdőív segítségével történt 2024. I. félévében. A kérdőívre összesen 2 729 nemzetközi hallgató válaszolt 42 hazai felsőoktatási intézményből. A kérdőív különféle területekre terjedt ki, beleértve a demográfiai adatokat, a tanulmányi élményeket, a mentális egészséget és a kulturális alkalmazkodást.

A kutatási jelentés számos témát tárgyal, az alábbi összefoglaló öt fő témát emel ki:

  • Akadémiai adaptáció, kulturális intelligencia és kulturális távolság,
  • Nemzetközi diák-barát kampusz,
  • Depresszió, szorongás, egyéni személyes krízis és társadalmi krízisek,
  • Megküzdési stratégiák, reziliencia és szociális támasz,
  • Hallgatói szolgáltatások.

A kutatás részletes eredményei letölthetőek.

Utolsó módosítás: 2024.11.04.