Kazahsztáni és dél-koreai nemzetközi rendezvényeken mutatkoztak be magyar felsőoktatási intézmények az elmúlt hónapban. A kiutazások célja a magyar és a közép-európai felsőoktatás népszerűsítése, partnerkapcsolatok elősegítése, valamint közös képzési, mobilitási és fejlesztési programok kialakítása volt. Hazánk az egyik legnagyobb megjelenést adó országként szerepelt a vásárokon. A magyar intézmények részvételét a Tempus Közalapítvány tette lehetővé.
A Tempus Közalapítvány felsőoktatási intézmények nemzetköziesedésének elősegítésére irányuló tevékenységeinek legfőbb célja a kifelé és befelé irányuló mobilitás előmozdítása, a külföldi hallgatók Magyarországra vonzása.
Ennek érdekében szakértői műhelyeket, nemzetközi workshopokat és minőségfejlesztési auditokat szervez, képzéseket bonyolít, valamint nemzetközi kiállításokon és vásárokon népszerűsíti a magyar felsőoktatást, ezzel jelentősen hozzájárul a magyar felsőoktatás nemzetköziesedési folyamataihoz.
Márciusban kazahsztáni és dél-koreai megjelenéssel segítette magyar felsőoktatási intézmények kapcsolatépítését.
Almati, Kazahsztán
Az esemény jelentőségét a 11 országból érkező felsőoktatási intézményi képviselők mellett magas rangú diplomaták és nemzetközileg elismert szakértők jelenléte emelte. A kazah, kirgiz, örmény, azeri, grúz, üzbég, orosz, ukrán, belga, osztrák, szlovák és magyar részvétellel zajló kétnapos fórum keretében intézménylátogatásokra is sor került, végül a magyar delegáció az a2 International Education Fair in Kazakhstan nevű oktatási vásáron való részvétellel fejezte be a látogatást.
A Tempus Közalapítvány a Campus Hungary projekt intézményfejlesztési programjának és az ECCE Mundus(Enhancing Cross Regional Cooperation with Erasmus Mundus) osztrák-szlovák-magyar együttműködési projektjének keretében hirdette meg a Central Asian and Central European Higher Education Forum című rendezvényét. Az eseményt kazahsztáni partneri kapcsolatok segítették, többek között a kazah Nemzeti Erasmus+ Iroda, a fórumnak helyet adó Al-Farabi Kazah Nemzeti Egyetem, valamint az Almatiban működő magyar Főkonzulátus.
A kétnapos fórum kiemelten foglalkozott az Erasmus+ program újdonságaival, olyan témák mentén, mint a közös diplomát adó képzések, az intézményi reform, a partnerországok bevonása és a Jean Monnet program, amelyek megértését jó gyakorlatok bemutatása segítette. Az intézményi, valamint régiós tapasztalatokat kisebb workshopokban dolgozták fel a résztvevők, érintve a közös curriculum fejlesztés, a közös képzések vezetése és az akkreditáció a kérdéskörét, valamint a projektek fenntarthatóságának esélyeit, módjait, végül a mobilitási programok lebonyolítását és az elismertetés akadályait. A nemzetköziesítés témáját külön szekció tárgyalta, ahol a Tempus Közalapítvány munkájának ez irányú bemutatásán kívül magyar intézményi prezentációk szólították meg a kazah felsőoktatás képviselőit. A találkozó célja a kapcsolatépítés lehetőségének megteremtése és a közép-európai és a közép-ázsiai régió együttműködési pontjainak megtalálása volt.
12 magyar felsőoktatási intézmény állított ki az Almatiban megrendezett nemzetközi vásáron, amely elsősorban a kazah hallgatókat célozta meg és próbálta megnyerni a magyarországi tanulmányoknak. Hazánk az egyik legnagyobb megjelenést adó országként szerepelt a vásáron, és magas színvonalú képzési kínálatot mutatott be. Az év második felében pedig kazah delegáció érkezik Magyarországra, hogy a felek továbbfejlesszék a már megkezdett kapcsolatokat.
Közép-Ázsia országai, kiemelten Kazahsztán, jelentős piacot jelenthet a magyar és általában a közép-európai felsőoktatási intézmények számára, figyelembe véve a mobilitásban részt vevő kazah hallgatók egyre növekvő számát. A Kazahsztánban való megjelenés fontos partnerkapcsolatokat jelentett és együttműködési lehetőségeket vázolt fel, így a Tempus Közalapítvány kész folytatni a munkát jövőre is – magyar intézmények bevonásával. Addig is a magyar felsőoktatás nemzetközi kapcsolatainak bővítése érdekében más régiókat is érintő nemzetközi megjelenést tervez, amelynek keretében magyar felsőoktatási intézmények képviselői utazhatnak a célrégiókba jelentős támogatással.
Szöul, Dél-Korea
Az APAIE, azaz az Asia-Pacific Association for International Education szervezet éves konferenciáján és kiállításán is részt vett a Tempus Közalapítvány 10 magyar felsőoktatási intézmény képviselőjével. A rendezvény az egyik legkiválóbb fórum az ázsiai és csendes-óceáni térségben, mely évről-évre összehoz több mint ezer felsőoktatási szereplőt, politikai döntéshozót és oktatási szakértőt a világ minden tájáról, elősegítve ezzel a nemzetközi trendek és változások megismerését.
A 9. APAIE konferenciát 2014. március 17-20. között rendezték meg Dél-Koreában, Szöulban 14 helyi egyetem közreműködésével.
A dinamikusan változó politikai, társadalmi és gazdasági környezet az ázsiai és csendes-óceáni térségben a régió felsőoktatási intézményei számára is új stratégiai feladatokat eredményez. Az ehhez kapcsolódó kihívásokat és lehetőségeket kívánta feltérképezni a konferencia témája is: Határokon átnyúló együttműködések ázsiai intézményekkel.
Az előadások mellett szervezett intézménylátogatás színesítette a tapasztalatszerzési palettát. A magyar résztvevők 6 szöuli egyetemet ismerhettek meg közelebbről. Ez nem csak arra szolgált, hogy jó példákkal találkozhassanak a résztvevők, de leendő együttműködések előkészítését is segítette a személyes látogatás. A konferenciát kísérő kiállításon közel száz szervezet és intézmény jelent meg, melyek között a Tempus Közalapítvány által biztosított Campus Hungary standon a magyar felsőoktatási intézmények képviselői bemutatták intézményüket, valamint tárgyalásokat és találkozókat bonyolítottak meglévő kapcsolataik erősítésére, illetve jövőbe mutató kezdeményezések elindítására a hallgató- és oktatócsere, a tudományos együttműködések, illetve a közös képzési programok területén.
A Tempus Közalapítvány a közeljövőben három hasonló megjelenést tervez felsőoktatási hallgatói ill. intézményi vásárokon Észak- és Dél-Amerikában, valamint Csehországban.
Utolsó módosítás: 2014.09.11.