Erasmus+ néven indult el az Európai Bizottság új együttműködési programja, amely az oktatást, a képzést, valamint az ifjúsági területet és a sportot is magában foglalja. A program 2014-2020-ig tartó szakaszában uniós szinten 14,7 milliárd euróból biztosítja több mint 125.000 intézmény és szervezet támogatását, illetve több mint 4 millió fiatal nemzetközi tapasztalatszerzését. Az Erasmus+ program nyitókonferenciáját ma tartották Budapesten.

Balog Zoltán emberi erőforrásokért felelős miniszter megnyitó beszédében kifejtette: az Erasmus+ program komoly támogatást jelent a magyar oktatási és képzési rendszer, illetve az ifjúsági terület fejlesztéséhez. A program keretében idén a magyar források 11 százalékkal nőnek, ez több mint 31 millió euró (9 milliárd forint) forrást jelent Magyarország számára.

A rendezvényen részt vett Androulla Vassiliou, az Európai Bizottság oktatásért, kultúráért, soknyelvűségért és ifjúságért felelős biztosa, aki beszédében kiemelte: a készségek fejlesztését és a foglalkoztathatóság javítását célzó, valamint az oktatási, képzési és ifjúságpolitikai rendszerek korszerűsítését támogatni kívánó hétéves program uniós költségvetése 40%-kal magasabb a korábbi szintnél.

Fotó: Pribil Ádám

Jelenleg tehát az Erasmus+ a legjelentősebb mobilitási program, egyben nemzetközi együttműködést lehetővé tevő intézményfejlesztési lehetőség az Európai Unióban és Magyarországon. Olyan uniós célkitűzésekhez ad támogatást, amely hazánkban is jelenlévő problémák megoldását is elősegítheti. Ilyen például a nyelvtudás szintjének fejlesztése, az ifjúsági munkanélküliség elleni küzdelem vagy a mindennapi életben való boldoguláshoz szükséges készségek oktatása az iskolában – amelyek kulcsfontosságúak mind az Unióban, mind Magyarországon.
A program elősegíti olyan szakpolitikai célkitűzések elérését is, mint a pedagógusok módszertani megújulása, a felsőoktatás minőségének, hatékonyságának és nemzetközi vonzerejének javítása, a munkaerő-piaci igényeknek megfelelő szakképzés elősegítése vagy a hátrányos helyzetűek képzésének támogatása.

Az Erasmus+ program hazai megvalósítását az a két nemzeti iroda végzi, amely a korábbi Egész életen át tartó tanulás program, illetve a Fiatalok Lendületben program koordinálásával is foglalkozott. A Tempus Közalapítvány az oktatási és képzési, a Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Intézet Erasmus+ Ifjúsági Programiroda az ifjúsági és sport területért felelős.

Az általuk kezelt elődprogramok rendkívül sikeresek, népszerűek és eredményesek voltak. Az elmúlt hét évben mintegy 50.000 ezer magyar diák és hallgató, illetve 20.000 tanár és oktató nemzetközi tapasztalatszerzését tették lehetővé, emellett több mint 30.000 fiatal vett részt ifjúsági projektekben. Az Erasmus+ program tovább bővíti a kereteket, és a jövőben még többen élhetnek majd az új program nyújtotta lehetőségekkel hazánkban is.

Tordai Péter, a Tempus Közalapítvány igazgatója a rendezvényen elmondta: a programban részt vevők újfajta tudással és szemléletmóddal térnek haza. A tanárok kulcsszerepet töltenek be a nemzetközi együttműködési programokban, hiszen a hazai intézményekben tovább tudják adni a külföldön megszerzett tudást és tapasztalatot. Éppen ezért, a külföldön szerzett tapasztalatok és a bővülő nemzetközi kapcsolatok nem csak a mobilitásban részt vevőket gazdagítják, hanem az új módszerek és tapasztalatok beépítése az intézmények számára is hasznos, hiszen növelni tudja elismertségüket és jó hírnevüket.

Az új program a már bevált elemeket megtartja, de tovább egyszerűsíti a pályáztatást, és még inkább hozzájárul a magyar oktatás és képzés minőségének fejlesztéséhez és nemzetköziesítéséhez. Ezzel segíti a munkavállalók foglalkoztathatóságát, valamint Európa és Magyarország versenyképességének növelését.

Fontos kiemelni, hogy bár az elnevezés az Európai Unió legnépszerűbb felsőoktatási programjára utal, az Erasmus+ programban az oktatás és képzés minden szintjéről, valamint ifjúsági és sport területről egyaránt lehet pályázni.

Máté Gergely, a Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Intézet Erasmus+ Ifjúsági Programiroda megbízott igazgatóhelyettese kiemelte, hogy a program összköltségvetéséből 4,3 millió eurót fordítanak idén az ifjúsági és sport területen megvalósuló együttműködésekre.

Az Erasmus+ programban három pályázattípus köré épülnek a tevékenységek: mobilitások, intézményi együttműködések és az oktatás és képzés korszerűsítését szolgáló szakpolitikai reformok támogatására van mód.
Az új programban még nagyobb hangsúlyt kap az oktatáson kívüli szereplők bevonása, ezt segítik a szektorközi együttműködések is, amelyek keretében akár közoktatási intézmények, cégek és a felsőoktatás szereplői is dolgozhatnak közösen egy-egy projekten.

További részletek az Erasmus+ programról: www.erasmusplusz.hu

Utolsó módosítás: 2014.09.11.