A faipari tervező programok alkalmazása c. tananyagelem tematikus tervének fejlesztése Pro/Desktop 8 program alkalmazásához

Közzétéve2013-03-05 22:19:50
ÖtletgazdaKalocsai Zoltán,
Módszertani ötletem egy tematikus terv amely a bútoripar technikus képzésen belül a számítógéppel segített tervezés(CAD) oktatásának lehetőségeit mutatja be.
A jelenlegi modul rendszerű szakképzés dokumentumai elsősorban kimeneti célokat fogalmaznak meg a téma vonatkozásában.
Ilyeneket például:
"Látványtervet készít a megrendelőnek, műszaki rajzot a kivitelezőknek. Bútortervező programok használata, bútortervezés. Bútortervező programok használata."

Pontos irány mutatások híján a CAD-et oktató tanárnak az órák tervezése során választ kell találnia az alábbi kérdésekre :
- Milyen programot ismerjen a tanuló, ill. (a tanár)?
- Mit tanítsunk, és milyen tananyagból-tankönyvből tegyük azt?
- Hogyan jussunk el a kívánt célokig? (Didaktikai feladatok.)
- Milyen tanulási és tanítási munkaformák alkalmazhatóak a tananyagegység oktatása során?
- Az elérendő célok megvalósításához a kerettanterv óraszámajánlást ad, ami nagymértékben függ a tanulók előképzettségétől, motiváltságától, szakmai el-hivatottságától. Milyen óraszámban dolgozzuk fel a témaköröket?
- Hogyan illesszük a tananyagelem oktatását az intézményi sajátosságokhoz?

A tematikus terv (oktatási segédanyag) kidolgozása táblázatos formában rögzíti azt az utat, módszert, amellyel a technikus tanulóimmal eljutunk az év elején kitűzött célokig. Ezeket a követelményeket a bútoripari gazdasági szereplők is megfogalmazzák. A bemutatott tematikus terv pedagógiai és szakmai segítséget kíván nyújtani azon "fás" tanár kollégáim részére, akik a CAD óráikon a Pro/Desktop programot oktatják, és azok számára is, akik ezt más programmal teszik.

A tematikus tervet kiegészítem még tanulói feladatmegoldásokkal és önellenőrzési feladatokkal, valamint 2 db mintaóravázlattal, amik szintén a megvalósítást segítik elő A további részletekért és letölthető anyagokért kérjük lépjen be