Érzelem kártyák

Beküldve2018-08-28 10:36:23
Tanár neveTóth Andrea
TémakörSzociális és életviteli nevelés
Fejlesztett kulcskompetenciákAnyanyelvi kommunikáció, Szociális és állampolgári kompetencia

Célcsoport


Korosztály szerintáltalános, nem korcsoporthoz kötött
Munkaformaegész osztály
Hol ismerte meg a gyakorlatotSpecial Educational Need Course Anglolang
Milyen keretek között ismerte meg a gyakorlatot?Erasmus+
A gyakorlat azon pedagógusok számára hasznos, akik olyan iskolákban dolgoznak, ahová SNI diagnózissal bíró gyerekek, azon belül autizmus spektrumzavarral élő gyerekek is járnak. Az érzelem kártyák segítséget nyújthatnak az autizmus spektrumzavar valamely pontján elhelyezkedő gyerekeknek abban, hogy megértsék, a többi gyerek, a pedagógus, egy történet szereplői aktuálisan milyen hangulatban vannak.
A gyakorlat fejleszti a közösségben lévő gyerekek társas készségeit, empátiáját, illetve segíti az autizmus spektrumzavarban érintett gyerekek társas működését.

A feladat lényege, hogy a pedagógus, akár az osztállyal közösen készítsen olyan kártyákat, melyeken emotikonok vannak, az alap érzelmekkel, és a komplexebb érzelmekkel. Az emotikon mellett a kártya tartalmazza az érzelem megnevezését is.

Az osztály, a gyerekek és a pedagógus ezután a kártyákat minden olyan helyzetben használni tudja, ami az autizmus spektrumzavarral érintett gyermekeben zavarodottságot kelt (pl. erős, intenzív hangingerekkel járó helyzetek).

Az autizmussal érintett gyermek is használni tudja a kártyákat, elgendenő, ha bizonyos helyzetben csak felmutatja az adott kártyát.
Ez megkönnyíti számára, hogy jelezze a környezete felé, ha bizonyos helyzetek megterhelőek számára, vagy ha szavakkal és egyéb eszközökkel nem tudja érzéseit kifejezni.

Az érzelem kártyák jól használhatóak azokban az esetekben is, amikor például irodalom órán dolgoznak fel egy történetet.
Napjainkban számos gyereknek nehézséget okoz az érzelmek detektálása, megfogalmazása, ezért az érzelem kártyák nem csak az autizmussal élő gyerekenek jelenthetnek segítséget, hanem feljeszthetik az empátiát, mások viselkedése mögött álló okok megértését, az érzelemek kifejezését, és ezáltal hozzájárulhatnak a konfliktusok kezelésében történő változáshoz is.

Kulcsszavak a módszertani ötlethez

Vizuális készségek | Problémamegoldás | Kreatív gondolkodás | Személyes és társas készségek | Differenciált óraszervezés | Játék | Kísérletezés