Folyamatleírás szenvedő szerkezet használatával avagy hogyan készül a chips

Beküldve2019-04-01 10:48:50
Tanár neveBadovszky Anikó
TémakörIdegen nyelv
Fejlesztett kulcskompetenciákIdegen nyelvi kommunikáció

Célcsoport


Korosztály szerint15-18 évesek
Munkaformapáros
Hol ismerte meg a gyakorlatotBell, Cambridge
Milyen keretek között ismerte meg a gyakorlatot?Erasmus+
Egy olyan ötletet szeretnék megosztani, amellyel a vizsgafelkészítés is érdekesebb lehet. Több nyelvvizsga típusnál előfordul olyan feladat, amelyben a diákoknak egy folyamatot kell leírniuk. Ebben a példában a chips készítését fogjuk erre használni.

Szükséges anyagok: A chips készítésének folyamata (aktív mondatokkal) és egy rövid video a gyártási folyamatról (interneten elérhető)

Elsőként egy aktív mondatokból álló szöveget vágjunk fel úgy, hogy egy-egy darab papíron az egyes munkafolyamatok szerepeljenek. A diákok párban dolgozva megpróbálják sorba rakni a folyamatot. Ha ezzel nagyjából készen vannak, vetítsük le a videot (hang nélkül), hogy ellenőrizni tudják a helyes sorrendet. Kérjük meg a diákokat, hogy olvassák el a teljes szöveget és kérdezzünk rá, hogy olvasóként mit vesznek észre, mi a ?furcsa? a szövegben ( az aktív mondatok miatt furcsán hangzik a szöveg, hiszen a legtöbb mondatban ugyanaz az alany: egy gép) Térjünk rá arra hogyan változtatnák meg a mondatokat, hogy olvasóként természetesebb legyen: szenvedő szerkezet használatával. Ezen a ponton röviden ismételjük át a szenvedő szerkezetet. Ezután kérjük meg a párokat, hogy dolgozzák át a szöveget a szenvedő szerkezet használatával. Segítségként megadhatunk kötőszavakat, melyekkel a különálló mondatok valódi szöveggé fűzhetők össze.

Gyakorlásként gap-fill feladatot adhatunk a megismert szöveg alapján.
Óra végén egy igaz-hamis kérdéssorral ellenőrizhetjük, hogy a diákok tisztában vannak a vizsgafeladat alapvető elvárásaival.

Kulcsszavak a módszertani ötlethez

Írásbeli szövegértés, szövegalkotás